ZŠ Podharť, Dvůr Králové nad Labem

Se školou v Podharti snadněji do Evropy

V pondělí 10. 6. v 8 hodin ráno vyrazila 4. A vlakem na týdenní pobyt do Českého ráje.

Protože při odjezdu pršelo, změnili jsme plány a nejprve jsme se ubytovali v Penzionu NECO na Malé Skále a poté jsme postupně zdolali hrady Vranov a Frýdštejn. Přes pravěké sídliště Drábovnu jsme se vrátili zpět na Malou Skálu. Osmikilometrový výlet byl pro někoho příjemnou procházkou, pro jiné už sportovní výkon.

V úterý jsme vlakem dojeli do Dolánek u Turnova a prošli jsme Klokočské skály až k začarované hospodě v obci Klokočí. V této hospodě žádný hospodský dlouho nevydržel a za posledních deset let se jich tam prý vystřídalo devatenáct! Po svačině u místní bývalé školy jsme se vydali na hrad Rodštejn. Skvělá paní průvodkyně měla pro děti kromě výkladu o hradě připravenou i pohádku O drakovi a princezně a pověst O začarované hospodě. Odtud jsme přes největší jeskyni v Českém ráji, Postojnou došli zpět do Dolánek a vlakem se vrátili na Malou Skálu.

Středa byla ve znamení překonávání vlastních možností. Dopoledne si děti vyzkoušeli orientaci v terénu s mapou a buzolou. Ti, kteří se v lese ztratili, museli zachovat chladnou hlavu a najít zase správnou cestu. Ještě, že máme mobilní telefony! Odpoledne po obědě jsme se vypravili na skály a děti si vyzkoušely slaňování. Asistence a jištění se ujali páni učitelé R. Černý a P. Novotný, kteří za námi přijeli. Pro všechny děti to byl opravdový zážitek a téměř všichni pokořili skálu několikrát.

Ve čtvrtek nás čekala opět turistika. Vlakem jsme se dostali do Turnova a odtud jsme šli po Zlaté stezce Českého ráje na rozhlednu Hlavatici, dále na zámek Hrubá Skála a skalním městem na hrad Valdštejn, kde na nás čekala paní kastelánka a hradem nás provedla. Po celý týden děti plnily úkoly, sbíraly body za různé činnosti, vědomosti a hádanky. Večer nás čekalo slavnostní vyhodnocení, vypouštění lampionu štěstí a závěrečná diskotéka.

Na pátek se většina dětí asi těšila nejvíc. Čekalo nás sjíždění řeky Jizery na raftech. Obsadili jsme tři rafty a doprovázeli nás dva profesionální instruktoři. Díky nedávným dešťům byla vyšší hladina a řeka pěkně tekla. Odměnou a zážitkem nám bylo sjetí šlajsny na jezu a cestou i menší peřeje. Po vylodění jsme si prohlédli Dlaskův statek, kde se filmovalo několik pohádek a pak už hurá vlakem domů, kde na nás na vlakovém nádraží čekali šťastní rodiče. Celý týden byl i díky počasí skvělý a přinesl nám všem spoustu zážitků. 

Kateřina Křivánková – tř. učitelka, Markéta Hošková - vychovatelka

 

Aktuální počasí

Virtuální prohlídka školy

Škola pohledem dětí

Sponzoři

  Vedení školy děkuje všem sponzorům za věcné i finanční dary.

Podpora inkluzivního vzdělávání III Logo Národní plán obnovy Logo Financováno EU Logo Královéhradeckého kraje Logo Rodiče vítáni Certifikát Škola podporující zdraví Certifikát Etická škola Logo Ovoce do škol