ZŠ Podharť, Dvůr Králové nad Labem

Se školou v Podharti snadněji do Evropy

Dne 15. listopadu 2011 jsme opět uspořádali pro žáky 5. třídy v rámci výuky vlastivědy exkurzi do hlavního města Prahy. Bylo tradičně podzimně ošklivo, ale ve srovnání s květnovou exkurzí alespoň nepršelo. Poměrně komfortní přesun po železnici nám jen trochu zkomplikovala výluka mezi Hradcem Králové a Pardubicemi, ale pro děti to bylo spíše zpestření.

Po příjezdu do Prahy jsme se pustili do pochodu naučnou trasou, která tentokráte vedla z Hlavního nádraží Washingtonovou ulicí k Národnímu muzeu (toho času v generální rekonstrukci) a Václavským náměstím dolů na Můstek.

Bylo znát, že už je po hlavní turistické sezóně a na rozdíl od jara byly ulice mnohem prázdnější (ale rozhodně ne liduprázdné). Z Můstku jsme pokračovali českým "Wallstreetem", tedy ulicí Na Příkopech, kde sídlí významné banky, až k Prašné bráně a Obecnímu domu. Skrz Prašnou Bránu na Ovocný trh, kolem Karolina ke Stavovskému divadlu a Železnou ulicí na Staroměstské náměstí. Jako obvykle jsme dorazili kolem čtvrt, takže jsme představení staroměstského orloje propásli, ale čekat se nikomu nechtělo.

Ze Staroměstského náměstí úzkými uličkami až na Betlémské náměstí k Betlémské kapli, kde jsme udělali krátkou "svačinovou" přestávku a potom na Národní třídu až k Národnímu divadlu. Po Smetanově nábřeží ke Karlovu mostu, přes most, z kterého děti poznaly Čertovku a Kampu, na Malou Stranu. Pro zpestření jsme nastoupili do lanové dráhy, která nás vyvezla nahoru na Petřín. Lezení na vrchol Petřínské rozhledny by v tom počasí a mlze nebylo zrovna úplně zajímavé, ale v budově pod rozhlednou jsme se zahřáli a děti nakoupily suvenýry a občerstvení, většina jich potom ještě navštívila známé zrcadlové bludiště. Z Petřína jsme seběhli k Pražskému hradu a na rozdíl od orloje jsme měli lepší načasování – bylo za pět celá a na opatrný dotaz, jestli se budou zrovna střídat stráže, voják z hradní posádky u brány neznatelně kývl – bylo to tak, viděli jsme střídání stráží v plné parádě.

Prochodili jsme všechna nádvoří, obešli katedrálu Svatého Víta a pustili se Nerudovou ulicí, kolem domu U Dvou slunců zase dolů na Malou Stranu. Prošli jsme kolem Poslanecké sněmovny i Senátu a dorazili na stanici metra Malostranská, kde se konečně dočkali všichni ti, co se neustále ptali, zda-li pojedeme metrem. Metro nás dovezlo opět k Muzeu a odtud pěšky na Hlavní nádraží.

Cílem exkurze bylo, aby děti poznaly známé památky Prahy na vlastní oči. Plni zážitků a určitě i unavení byly celou cestu vlakem až do Dvora Králové mimořádně klidné a v pohodě a v cílové stanici byly v plném počtu předány svým rodičům.

Mgr. Marta Mokrá

Aktuální počasí

Virtuální prohlídka školy

Škola pohledem dětí

Sponzoři

  Vedení školy děkuje všem sponzorům za věcné i finanční dary.

Podpora inkluzivního vzdělávání III Logo Národní plán obnovy Logo Financováno EU, NextGenerationEU Logo Financováno EU, OPZ+ Logo Královéhradeckého kraje Logo Rodiče vítáni Certifikát Škola podporující zdraví Certifikát Etická škola Logo Ovoce do škol