ZŠ Podharť, Dvůr Králové nad Labem

Se školou v Podharti snadněji do Evropy

Žáci 5.A a 5.B měli možnost se v rámci dvou hodin výtvarné výchovy seznámit s opevněním Československé republiky z let 1935-1938.

Toto opevnění patřilo k nejdokonalejším pevnostním systémům a stalo se unikátní stavebně – technickou památkou připomínající vysokou technickou úroveň a umění našich předků. Žáci obou tříd se zájmem sledovali prezentaci, kterou si pro ně pan Zeifart připravil. Historie je pro pana Zeifarta velkým koníčkem a skvěle dětem přednášel, doplňoval fotografiemi i vlastními cestovatelskými zážitky.

Děti se dozvěděly o bunkrech v našem okolí, o tom jak dříve fungovaly, o jejich budování i o současnosti, kdy některé i v našem okolí jsou přístupné veřejnosti – například Dělostřelecká tvrz Stachelberg, Babí u Náchoda a mnohé další.

Děti velmi zaujal ŘOPÍK- ten představoval v roce 1938 symbol odhodlanosti k obraně republiky před rozpínavostí nacistického Německa a současně se stal svědkem potupného ústupu naší armády z obranných pozic po Mnichovské dohodě…

V současné době je možné ŘOPÍK zakoupit a vytvořit v něm muzeum, nebo jinak využít. Pro děti byla tato přednáška spojená s besedou velkým přínosem jak do vyučovacích hodin, tak hlavně do života a v neposlední řadě námět na letní poznávací výlet.

V závěru se hodně diskutovalo, žáci přidávali svoje vlastní zážitky z poznávání naší vlasti. Moc děkujeme panu Zeifartovi a těšíme se na další zajímavé přednášky. 

Žáci 5.A, 5.B a paní učitelka Mgr. Ivana Pešťáková

Aktuální počasí

Virtuální prohlídka školy

Škola pohledem dětí

Sponzoři

  Vedení školy děkuje všem sponzorům za věcné i finanční dary.

Podpora inkluzivního vzdělávání III Logo Národní plán obnovy Logo Financováno EU, NextGenerationEU Logo Financováno EU, OPZ+ Logo Královéhradeckého kraje Logo Rodiče vítáni Certifikát Škola podporující zdraví Certifikát Etická škola Logo Ovoce do škol