Ve školách proběhne preventivní screeningové testování dětí a žáků s frekvencí 3× po sobě.
- První školní den 1. 9. 2021 bude probíhat výuka žáků 1. stupně maximálně do 9:30, žáků 2. stupně do 10:00.
- Žáci 2.-9. ročníků absolvují první antigenní test 1. září ve třídách a dále se testují v termínech 6. září a 9. září.
- Žáci 1. ročníků budou poprvé otestováni antigenním testem 2. září ve třídách a dále se testují též v termínech 6. září a 9. září. Doporučujeme rodičům a zároveň preferujeme tuto variantu, aby vzhledem ke klidnějšímu zahájení školního roku navštívili v úterý se svými dětmi odběrové místo na pěší zóně v Revoluční ulici (zde jsou děti zdarma testovány ze slin) a přinesli do školy potvrzení o negativním testu. Slavnostní zahájení proběhne v atriu školy či tělocvičně v 8:00. Rodiče i ostatní přítomné žádáme o zakrytí dýchacích cest respirátorem. Vzhledem ke kapacitě učeben bude vstup do tříd s dětmi umožněn pouze zákonných zástupcům. Děkujeme za pochopení.
- Testování nepodstupují děti a žáci, kteří splní podmínky stanovené pro bezinfekčnost po očkování (14 dnů po plně dokončeném očkování) nebo po prodělaném onemocnění covid-19 (po dobu 180 dní od prvního pozitivního testu na covid-19), případně dítě nebo žák, který doloží negativní výsledek testu provedeného v odběrovém místě.
- Pokud se dítě nebo žák screeningovému testování nepodrobí, bude se moci prezenční výuky účastnit, ale za podmínek nastavených mimořádným opatřením Ministerstva zdravotnictví (použití ochrany dýchacích cest po celou dobu pobytu ve škole, svačit v lavici ve vzdálenosti 1,5m od ostatních, používat pouze vyhrazené WC, nesmí zpívat a cvičit). Uvedená opatření budou v platnosti po dobu trvání screeningového testování.
- Každá osoba (děti, žáci, studenti, zaměstnanci, třetí osoby) je povinna si při vstupu do budovy školy a ve společných prostorech zakrýt dýchací cesty, a to takovým ochranným prostředkem dýchacích cest, který je uveden v aktuálně platném mimořádném opatření MZd. Z povinnosti nosit ochranu dýchacích cest jsou plošně vyjmuty
- osoby s poruchou intelektu, s poruchou autistického spektra, a kognitivní poruchou nebo se závažnou alterací duševního stavu, jejichž mentální schopnosti či aktuální duševní stav neumožňují dodržování tohoto zákazu,
- osoby, které nemohou mít ze závažných zdravotních důvodů nasazen ochranný prostředek dýchacích cest, a jsou schopny tuto skutečnost prokázat lékařským potvrzením; tyto osoby jsou však povinny mít nasazen jiný ochranný prostředek dýchacích cest podle tohoto opatření, který je v lékařském potvrzení specifikován, vyjma případů, kdy je v lékařském potvrzení výslovně uvedeno, že dotyčná osoba nemůže mít nasazen žádný ochranný prostředek dýchacích cest
- Pokud je v důsledku mimořádných opatření (například mimořádným opatřením KHS) nebo z důvodu nařízení karantény znemožněna osobní přítomnost ve škole více než poloviny dětí, žáků nebo alespoň jedné skupiny/třídy, přechází nepřítomní žáci na distanční výuku po dobu trvání tohoto stavu. Viz § 184a odst. 1 školského zákona.
- Dítě či žák odmítne jak testování, tak nošení ochranného prostředku (a nevztahuje-li se na něj mimořádným opatřením stanovená výjimka z povinnosti nosit respirátor či roušku). V takovém případě škola nemůže v souladu s mimořádným opatřením Ministerstva zdravotnictví umožnit dítěti či žákovi osobní přítomnost na vzdělávání či poskytování školských služeb. V případě, že dítě či žák odmítne nosit ochranný prostředek až v průběhu poskytování vzdělávání či školských služeb, škola je povinna takové dítě či žáka izolovat od ostatních osob a kontaktovat zákonného zástupce. Dítě či žák není automaticky omluven ze svého vzdělávání a musí být omluven v souladu se školním řádem. Škola nemá povinnost poskytovat nepřítomným dětem, žákům vzdělávání distančním způsobem. Postupuje obdobně jako při běžné absenci.
Vysvětlení MŠMT
Pokud se poměřuje zájem na ochraně zdraví a právo na vzdělávání, je třeba zdůraznit, že mimořádné opatření neomezuje právo na vzdělávání. Dětem a žákům je umožněna osobní přítomnost na vzdělávání i bez toho, aniž by se podrobili preventivnímu testování. Tyto děti nebo žáci jsou pak povinni s ohledem na ochranu zdraví ostatních osob po celou dobu pobytu nosit ochranný prostředek k zakrytí úst a nosu. Mimořádné opatření pak také myslí i na případy, kdy jsou osoby z povinného nošení ochranného prostředku vyjmuty. Testování samoodběrem představuje minimální zásah, který ale umožní naplnit právo na vzdělání a zároveň je nástrojem pro ochranu zdraví, obdobné pak platí i pro povinnost nosit prostředek ochrany dýchacích cest. Je tedy legitimním požadavkem dětem a žákům, které odmítají jak testování, tak i prostředek ochrany dýchacích cest, neumožnit osobní přítomnost na vzdělávání či poskytování školských služeb, když by museli být společně ve škole či školském zařízení s osobami, které se testování, případně povinnosti nosit prostředek ochrany dýchacích cest, podrobili.
Za vedení školy Mgr. E. Vaňková a Mgr. S. Vojtíšková