ZŠ Podharť, Dvůr Králové nad Labem

Se školou v Podharti snadněji do Evropy

V úterý 21. září 2009 uspořádal odbor životního prostředí Městkého Úřadu ve Dvoře Králové nad Labem spolu s Lesy České Republiky za podpory Královehradeckého kraje STEZKU LESNÍHO MOUDRA.

Akce určená pro městské školy se konala v lese nad nemocnicí a naše třída byla v časovém rozpisu jako první - začali jsme hned v úterý v 8:00 hodin. Dostali jsme mapu s vyznačením jednotlivých stanovišť a popisem činností, které na nás čekaly.

dendrologické stanoviště: poznávání živých stromů a poznávání stromů podle kousku dřeva

stanoviště ekologické výchovy: třídění odpadů, návody co a jak třídit, tzv. hřbitov odpadků, kde jsme se dozvěděli, jak dlouho trvá přírodě, než si s tím kterým odpadem sama poradí, necháme-li smetí válet třeba v lese; nakonec soutěž - skákání v pytlích

stanoviště včelařství: proč to bez včel nejde, jak se o ně staráme a jak se nám ony odvděčují

malá pauza - děti si mohly vyzkoušet chůzi na chůdách a trochu se odreagovat

stanoviště myslivosti: poznávání lesních zvířat podle kůže. rohů, stop, ...

botanické stanoviště: nejen stromy a rostliny, ale i houby rostou v lese

ukázka lesních prací: viděli jsme, jak drsná je v práce v lese - co se děje s pokáceným stromem, jak se drtí ořezané větve a jak se dopravuje odvětvený kmen k místu svozu - no přece s vycvičeným koněm, který, jak si děti vyzkoušely, poslouchá výhradně svého pána.

stanoviště sokolnictví: lesní dravci - výr, sokol, káně či poštolka nám předvedli, jak umějí létat, lovit a také poslouchat

Na konci velkoryse připravené trasy čekala ty z nás, kteří prokázali, že se na stezce něčemu naučili, soutěž o ceny - točili jsme kolem štěstí a cenou mohla být třeba dřevěná hračka, propagační materiály Lesů ČR a když měl někdo velké štěstí, tak také jízda na koni. U úplně na konci? Opekání buřtů a hurá zpátky do školy - v patách nám totiž byly další třídy...

Mgr. Marta Mokrá

Na Stezce lesního moudra

V úterý 21. 9. a ve čtvrtek 23. 9. se naše děti z 1. stupně postupně vydaly na akci nazvanou Stezka lesního moudra. Pěkná trasa lesem byla ideálním prostředím nejen pro stanoviště zaměřená na zajímavosti z přírody a její ochranu, ale i pro ukázku lesní techniky, práce lesníků či netrpělivě očekávané opékání u ohniště.

Náš dík patří lesníkům, pracovníkům MÚ i studentům za krásně připravený program.

Mgr. H. Havlíčková

Aktuální počasí

Virtuální prohlídka školy

Škola pohledem dětí

Sponzoři

  Vedení školy děkuje všem sponzorům za věcné i finanční dary.

Podpora inkluzivního vzdělávání III Logo Národní plán obnovy Logo Financováno EU Logo Královéhradeckého kraje Logo Rodiče vítáni Certifikát Škola podporující zdraví Certifikát Etická škola Logo Ovoce do škol