ZŠ Podharť, Dvůr Králové nad Labem

Se školou v Podharti snadněji do Evropy

V listopadu jsme v přírodovědě začali s novým tématem - "Člověk a vesmír". Kromě výuky ve škole jsme se rozhodli navštívit Hvězdárnu a Planetárium v Hradci Králové.

Po příjezdu do našeho krajského města jsme se nejprve vydatně prošli, abychom se podívali na některá místa, o kterých jsme mluvili ve vlastivědě - Gočárovou třídou na Ulrichovo náměstí, pak na Masarykovo náměstí a přes Labe na Velké náměstí. Okolo krajského úřadu a zimního stadionu, přes řeku Orlici jsme došli až k soutoku obou jmenovaných řek. Teď už snad nebudeme z tohoto města znát jen obchodní centrum Futurum. U fakultní nemocnice jsme nasedli na trolejbus, který nás dovezl na Nový Hradec Králové. Pro některé bylo překvapením, že musí mít označenou jízdenku, že revizor není vždy přítomen (Proč jsme tedy platili?) a že pokuta pro černé pasažéry je 1000 Kč (I za děti?)

Ale teď už hurá s naším průvodcem po vesmíru do kopule hvězdárny dalekohledem pozorovat Slunce. Občas se nám schovalo za mraky, ale jeho účinek znásobený čočkami dalekohledu na papír byl zničující. Slunce jsme pozorovali promítnuté z dalekohledu na plátno a prokázali jsme spoustu nabytých znalostí ze školy. Pak jsme vyrazili na Planetární stezku, model sluneční soustavy v měřítku 1 : 1 000 000 000. Prošli jsme jen část k Saturnu, ale mohli jsme porovnat vzdálenosti a velikosti planet.

Během celé dopoledne jsme se dost nachodili a navíc byl silný vítr, a tak jsme si ve foyer hvězdárny rádi sedli a snědli si obědy z batohů. Prohlédli jsme si expozici, zvážili se na kosmické váze, která ukázala, jakou váhu bychom měli na Zemi, Jupiteru a ve stavu beztíže, a pak jsme usedli v kinosálu. Zde se objevily modely planet a promítli jsme si část filmu Sluneční soustava. Provedli jsme pokus s Foucaultovým kyvadlem a teluriem. Na něm jsme viděli, proč se střídá den a noc, roční období, fáze Měsíce a zatmění Slunce a Měsíce. V planetáriu jsme si ukázali hvězdy a souhvězdí viditelná v určitém ročním období na noční obloze a naučili se hledat sever pomocí Severky.

Bohužel čas nás tlačil a my museli spěchat na autobus, který nás dovezl k vlaku. Naštěstí víme, že naše budoucí paní učitelka přírodopisu jezdí i v dalších ročnících do Planetária v Hradci Králové.

Chtěli bychom poděkovat našemu průvodci panu Mgr. Janu Veselému za úžasné vyprávění a za trpělivost s některými "ubreptanými" žáky.

Mgr. Marta Mokrá

Aktuální počasí

Virtuální prohlídka školy

Škola pohledem dětí

Sponzoři

  Vedení školy děkuje všem sponzorům za věcné i finanční dary.

Podpora inkluzivního vzdělávání III Logo Národní plán obnovy Logo Financováno EU, NextGenerationEU Logo Financováno EU, OPZ+ Logo Královéhradeckého kraje Logo Rodiče vítáni Certifikát Škola podporující zdraví Certifikát Etická škola Logo Ovoce do škol