ZŠ Podharť, Dvůr Králové nad Labem

Se školou v Podharti snadněji do Evropy

V pondělí ráno 16. května se děti z 2. A sešly na vlakovém nádraží, aby vyrazily na školní výlet do Prahy. Už samotná cesta vlakem byla pro některé z nich zážitkem.

Po příjezdu do Prahy jsme zamířili na ruzyňské letiště, kde se nás ujala paní Hájková. Cestu metrem i autobusem děti bravurně zvládly. Nejprve jsme z vyhlídkové terasy sledovali přípravy letadel na odlet, nakládání a vykládání zavazadel, nástup a výstup cestujících. Pozorovali jsme i obrovské letadlo společnosti DELTA, které se chystalo na let do Spojených států amerických. Poté jsme navštívili odbavovací halu a nakonec jsme vyjeli na střechu parkoviště, kde jsme z vyhlídky sledovali starty a přistání letadel. Panoval zde velmi čilý ruch.

Z letiště jsme se autobusem přepravili na Zličín, kde jsme navštívili dětský park Beckiland. Na různých skákadlech, prolézačkách, provazových žebřících, trampolínách, motokárách, v bludištích a horolezeckých stěnách strávily děti celé odpoledne. Nikomu se odsud nechtělo.

Metrem a autobusem jsme se přesunuli do Základní školy v Kunraticích, kde jsme měli zajištěný nocleh. Po večeři – špagety s kečupem a se sýrem – byly děti docela rády, že si můžou lehnout na zapůjčené žíněnky, zalézt do spacáku a odpočívat.

Na druhý den dopoledne jsme měli naplánovanou návštěvu Království železnic na pražském Andělu. Tady se k nám připojily i děti z 2. B, které sem přijely autobusem. Království železnic bylo úžasné! Modely vláčků, nádraží, měst, hradů, zámků, krajiny obdivovali nejen žáci, ale i my dospělí. Prohlédli jsme si i zmenšený model Prahy.

Odtud jsme jeli na Kavčí hory a čekala nás prohlídka po České televizi. Děti nejprve zhlédly film, kde mohly vidět i místa, kam se běžný návštěvník nepodívá. Pak jsme si prohlédli různá natáčecí studia. V jednom se natáčel seriál Vyprávěj a Zdivočelá země, v dalším právě končil přímý přenos pořadu Sama doma. Největším zážitkem však jistě bylo to, že jsme se přímo zúčastnili natáčení Kouzelné školky. Naši druháčci mohli pozorovat kameramany, režiséra, osvětlovače i herce – Magdu Raifovou a Františka přímo při práci. Na závěr prohlídky si děti mohly vyzkoušet různé paruky, brnění a vyfotit se na královském trůně.

Před budovou při odpolední svačině viděly i pana Zdeňka Svěráka a Jaroslava Uhlíře. Pan Svěrák děti pochválil: "Vidím, že jste pěkně vychované, když umíte zdravit i staré pány." Pak už následovala cesta metrem na vlak a s mnoha zážitky hurá domů!

Mgr. K. Křivánková, M. Hošková

A konečně jsme se dočkali, bylo tu úterý 17.5. Nasedli jsme do autobusu a vydali se na cestu směr Praha. Mnozí z nás navštívili naše hlavní město poprvé. Se zájmem jsme sledovali zajímavé budovy a hemžení lidí okolo nich.

Autobus nás nejdříve zavezl do Království železnic. Vyslechli jsme zajímavou přednášku a rozešli se na prohlídku celého muzea. Plnili jsme různé úkoly a hledali makety významných průmyslových a historických měst naší republiky. Asi po dvou hodinách nás autobus zavezl k České televizi. Ocitli jsme se v pohádce. Viděli jsme několik natáčecích studií, vyzkoušeli si různé kostýmy a zamířili do studia, ve kterém se právě natáčela Kouzelná školka. Hlavní postava Majda si s námi povídala o průběhu natáčení. Měli jsme štěstí. Viděli jsme i pány Uhlíře a Svěráka, jejichž písničky jsme si zpívali při zpáteční cestě. Byl to pro nás všechny velký zážitek. Výlet se nám opravdu líbil a domů jsme se vraceli plni nevšedních zážitků.

Žáci 2. B, učitelka Mgr. Miroslava Kubicová, vychovatelka Milena Procházková

Aktuální počasí

Virtuální prohlídka školy

Škola pohledem dětí

Sponzoři

  Vedení školy děkuje všem sponzorům za věcné i finanční dary.

Podpora inkluzivního vzdělávání III Logo Národní plán obnovy Logo Financováno EU Logo Královéhradeckého kraje Logo Rodiče vítáni Certifikát Škola podporující zdraví Certifikát Etická škola Logo Ovoce do škol