ZŠ Podharť, Dvůr Králové nad Labem

Se školou v Podharti snadněji do Evropy

V úterý 27. března jsme v rámci Etického projektu naší školy navštívili Domov sv. Josefa v Žirči, který je nestátní zdravotnické a sociální lůžkové zařízení.

Zajišťuje lidem nemocným roztroušenou sklerózou podmínky pro plnohodnotný život v atmosféře opravdového domova. Zatím je toto zařízení jediné v ČR. Všichni účastníci 7. tříd, tj. 41 žáků a dvě učitelky, se autobusem dopravili do Žirče, kde už nás očekávali naši průvodci po areálu, zaměstnanci  zařízení - Ing. Jan Staněk a Bc. Petra Brožová.

Hned nás zaujal čilý stavební ruch na nádvoří před budovami, který má skončit nyní na jaře a po dokončení, zde bude upravený park pro klienty a jejich návštěvy. Prohlédli jsme si vnitřní prostory, rehabilitaci, vodoléčbu, tělocvičnu, kde si někteří vyzkoušeli polohovací zařízení pro pacienty, výtvarnou i keramickou dílnu. Seznámili jsme se s prací ošetřovatelek a zdravotních sester. Dozvěděli se, jak klienti tráví svůj čas vzděláváním, cvičením, terapiemi uměním, exkurzemi, výlety, návštěvami divadelních a filmových představení nebo koncertů. Dozvěděli jsme se o plánovaných aktivitách v Zámeckém parku (již tradiční jsou Svatoanenské zahradní slavnosti 26. července) a o v dubnu otevřené expozici v Muzeu historických kol v bývalé sýpce.
Měli jsme možnost si také prohlédnout kostel sv. Anny a pan Staněk nám zahrál na varhany a zvonkohru. S paní Brožovou jsme pak prošli Bylinkovou zahrádkou a návštěvu si nakonec zpříjemnili dobrůtkami v Café Damián. Zde jsme si prohlédli fotografie právě probíhající výstavy Camino na kolečkách o pouti Španělskem jednoho klienta s roztroušenou sklerózou. S mottem "Na invalidním vozíku život nekončí" podnikl se svými blízkými cestu z Logroňa do Santiaga de Compostela dlouhou 640 km.
Všichni jsme pak přispěli malým finančním darem, který bude věnován klientům na rehabilitační pomůcky. Všem zaměstnancům a klientům jsme předali malé dárečky - naše výrobky z hodin výtvarné výchovy. Na cestu zpět jsme měli připravené dvě varianty. Kvůli zhoršujícímu počasí jsme nevyrazili pěšky, ale využili několika ochotných rodičů nás odvézt autem do města. Děkujeme rodičům i našim průvodcům za spolupráci a vstřícnost.

třídní učitelky Marta Mokrá a Lucie Ježková

 

 

Aktuální počasí

Virtuální prohlídka školy

Škola pohledem dětí

Sponzoři

  Vedení školy děkuje všem sponzorům za věcné i finanční dary.

Podpora inkluzivního vzdělávání III Logo Národní plán obnovy Logo Financováno EU Logo Královéhradeckého kraje Logo Rodiče vítáni Certifikát Škola podporující zdraví Certifikát Etická škola Logo Ovoce do škol