ZŠ Podharť, Dvůr Králové nad Labem

Se školou v Podharti snadněji do Evropy

Ve dnech 17.-19. 6. 2010 se naši třeťáčci vypravili vlakem na výlet do Potštejna. Hned při příjezdu do tábořiště v Anenském údolí (Vochtánka) je čekalo překvapení: byli ubytováni v indiánských týpí.

Poté, co se ubytovali a posilnili zásobami z domova, se vypravili na zříceninu hradu, která se tyčí na kopci přímo nad tábořištěm. Při prohlídce se děti seznámily kromě historie hradu i s místními ekologickými "sekačkami", kozami kamerunskými. Poklad, který hledal hrabě Chamaré sice nenašly, ale zato si mohly koupit pohledy a upomínkové předměty. Zpáteční cestou si ještě prošly obec Potštejn, poslaly pozdravy svým blízkým a krásnou procházkou lipovou alejí kolem břehu Orlice se vrátily do tábořiště.

Druhý den ráno se děti vzbudily do zamračeného dne, a dokonce i zapršelo. Počasí se však umoudřilo, a proto se mohl uskutečnit i plánovaný program. Indiánský náčelník se svou ženou a s bojovníkem Koňským zubem dětem vyprávěli o životě indiánů, o jejich oblečení, zvycích i o tom, že například skalpování se naučili indiáni až od bělochů, kteří obsadili jejich domovy. Pak si děti mohly koupit indiánské ozdůbky vyrobené náčelníkovou ženou, zastřílet si z luku, házet oštěpem a zajezdit si na pravých indiánských koních. Náčelník s bojovníkem jim také ukázali své jezdecké umění. I přesto, že odpolední vydatný déšť překazil dětem plány, vynahradily si to večerními hrami a "fotbalovým turnajem", do kterého se zapojily opravdu s plným nasazením.

Z výletu si děti jistě odvezly (kromě bláta) spoustu nových vědomostí a zážitků.

Mgr. Hana Havlíčková

Aktuální počasí

Virtuální prohlídka školy

Škola pohledem dětí

Sponzoři

  Vedení školy děkuje všem sponzorům za věcné i finanční dary.

Podpora inkluzivního vzdělávání III Logo Národní plán obnovy Logo Financováno EU, NextGenerationEU Logo Financováno EU, OPZ+ Logo Královéhradeckého kraje Logo Rodiče vítáni Certifikát Škola podporující zdraví Certifikát Etická škola Logo Ovoce do škol