ZŠ Podharť, Dvůr Králové nad Labem

Se školou v Podharti snadněji do Evropy

Dne 23. června 2010 jsme se my, 4. a 5. třída, vypravily společně na návštěvu královédvorského letiště.

Poté, co jsme se vzpamatovali z pěší tůry (teda vlastně jen z její první poloviny), nás na letišti přivítali členové aeroklubu, a zatímco jsme posedávali v areálu místní hospůdky, seznámili nás s tím, co na letišti můžeme vidět a jak se tam máme pohybovat, abychom nepřišli k úrazu my nebo letadla.

Dozvěděli jsme se, kolik je na letišti letounů a větroňů a co musí každý kluk nebo holka znát a dělat, aby se mohli stát pilotem. Také už víme, že větroň bez motoru může létat klidně celý den a jak se větroně vlastně dostávají do vzduchu.

A potom přišla ta zajímavější část, kdy jsme si všichni mohli prohlédnout i nasednout do jedno- i dvoumístného větroňů a také do dvou- a čtyřmístné motorové Cessny, kde jsme se snažili uhodnout, k čemu je ten který "budík". O letadla se ale také musí někdo starat a my jsme měli zrovna příležitost nahlédnout pod ruce technika aeroklubu a vidět rozmontovaný Zlín, se kterým se větroně vlekají, během pravidelné roční údržby. A protože technikovi nestačí "dospělá" letadla, pochlubil se nám také vlastnoručně vyrobeným modelem akrobatického stroje.

Počasí nám hodně přálo, letadla nebyla jen na zemi, v jednu chvíli odstartovala dvě rogalla a proháněla se nám nad hlavami a potom začal aerovleky větroňů za motorovým letadlem. Naše všemožné dotazy nezůstaly bez odpovědi a před polednem jsme se vydali absolvovat druhou polovinu "procházky" zpátky do školy, takže nakonec jsme měli v nohách skoro 9 km.

Děkujeme tímto všem nadšencům z letiště, že se nám ve volném čase věnovali a zpestřili tak naším dětem konec školního roku.

Ida Šturmová a Marta Mokrá, třídní učitelky

Aktuální počasí

Virtuální prohlídka školy

Škola pohledem dětí

Sponzoři

  Vedení školy děkuje všem sponzorům za věcné i finanční dary.

Podpora inkluzivního vzdělávání III Logo Národní plán obnovy Logo Financováno EU Logo Královéhradeckého kraje Logo Rodiče vítáni Certifikát Škola podporující zdraví Certifikát Etická škola Logo Ovoce do škol